Kiedy życie traci barwy i sens

Depresja i jej leczenie

Czujesz smutek, przygnębienie. Nic Cię nie cieszy, nawet sprawy, w które jeszcze jakiś czas temu z chęcią się angażowałeś, które dawały dużo satysfakcji i pozytywnych wrażeń. Teraz coraz mniej Cię one interesują, nie masz ochoty i siły nawet o nich pomyśleć.

Masz coraz mniej energii życiowej. Nie chce Ci się z nikim rozmawiać, nie chce Ci się iść po zakupy, pozmywać naczyń – po prostu nie masz na to siły. Szczerze mówiąc, to nawet nie masz siły i energii, aby podnieść się z łóżka, wziąć prysznic, umyć zęby, pomyśleć, w co się dzisiaj ubrać.

Myślisz sobie, że taka codzienność i taki sposób życia jest coraz bardziej pozbawiony sensu, wartości, celu. Nie masz siły na bycie rodzicem/mężem/żoną/pracownikiem /duszą towarzystwa na spotkaniach z przyjaciółmi. Jakby ktoś wypompował z Ciebie wszelką życiową energię, wszystko stało się szare, rozmyte, straciło na znaczeniu i wartości.

Photo by Tom Pumford on Unsplash kiedy życie traci sens

Zastanawiasz się, od kiedy to się zaczęło zmieniać? Przecież kiedyś było inaczej. Ludzie dookoła żyją jakoś normalnie, wstają rano, jedzą posiłki, jeżdżą na rowerze. Cieszą się, planują wakacje, zmianę pracy, widzą w tym wszystkim nadal cel i sens. A Ty nie... Ty odstajesz od tego normalnego życia, jakby oddzielony szarą ścianą... Płaczesz, boisz się. Czujesz się winny, że nie bierzesz się w garść. Przecież jesteś dorosły…

Co się dzieje? Co robić?

Nie lekceważyć! Bardzo prawdopodobne, że to depresja – najczęstsze obecnie schorzenie psychiczne, które w przeciągu całego życia dotyka kilkunastu procent osób dorosłych. Taka diagnoza to nie wyrok. Leczenie depresji jest możliwe i konieczne. Poznań oferuje pod tym względem bogate zaplecze terapeutyczne. W Uważnej Pracowni Terapii pracują specjaliści zajmujący się zdrowiem psychicznym, w tym także leczeniem depresji.

Jeśli zauważasz, że Twoje złe samopoczucie trwa już 2-3 tygodnie lub dłużej, albo jeśli taki stan nachodzi Cię co jakiś czas, trwa 2-3 dni, potem mija, ale z upartą, niechcianą regularnością powraca – nie odkładaj na później wizyty u lekarza psychiatry. Jest to specjalista, z którym możesz porozmawiać o Twoim samopoczuciu, który postawi właściwą diagnozę i jeśli okaże się, że to faktycznie jest zaburzenie depresyjne, wskaże Ci, na czym polega leczenie depresji i będzie Ci towarzyszył w tym trudnym czasie, abyś mógł z powrotem normalnie żyć i poczuć się dobrze, odzyskać życiową energię.

Leczenie zaburzeń depresyjnych

Leczenie depresji zwykle przebiega dwutorowo – wtedy jest najskuteczniejsze. Składają się na nie farmakoterapia i psychoterapia. Oba typy leczenia oferuje zespół Uważnej.

Leczenie depresji za pomocą farmakoterapii oznacza właściwie dobrane przez lekarza psychiatrę leki przeciwdepresyjne. Ich działanie zauważysz po 2-4 tygodniach od rozpoczęcia stosowania – m.in. dlatego tak ważne jest, by nie zwlekać z wizytą u specjalisty. Współcześnie stosowane, nowoczesne leki antydepresyjne nie uzależniają i nie wywołują uczucia otępienia i otumanienia, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane nawet wtedy, gdy leczenie depresji musi potrwać dłuższy czas.   

Photo by Breather on Unsplash kiedy życie traci sens 3

Psychoterapia to równie ważna, skuteczna i sprawdzona metoda na leczenie depresji. Daje szansę zrozumieć istotę choroby, jaką jest depresja, odkryć jej przyczyny, ale przede wszystkim – nauczyć się skutecznych sposobów radzenia sobie ze złym samopoczuciem i negatywnymi myślami. Psychoterapia wzmacnia zasoby wewnętrzne pacjenta i daje narzędzia do zapobiegania nawrotom depresji. Terapeuta / psycholog to osoba, która pomaga przetrwać najtrudniejszy czas choroby.

Przyczyny depresji zazwyczaj są złożone, u jej podłoża leżą zarówno czynniki biologiczne (np. geny, hormony, stan zdrowia fizycznego), psychologiczne (takie jak trudne, stresujące wydarzenia życiowe, problemy w relacjach z ludźmi), jak i społeczno-bytowe (np. sytuacja zawodowa, mieszkaniowa, finansowa, poczucie samotności, brak wsparcia ze strony innych).

Jeśli dostrzegasz u siebie lub u kogoś z Twoich bliskich zmiany w samopoczuciu, sposobie myślenia, codziennym zachowaniu, które mogą wskazywać na zaburzenie depresyjne – nie zwlekaj z wizytą u psychiatry, psychologa, aby jak najszybciej rozpocząć leczenie depresji. To zaburzenie nie tylko utrudnia czy nawet uniemożliwia codzienne, normalne funkcjonowanie. Bardzo często z depresją wiążą się myśli samobójcze, co może stanowić poważne zagrożenie życia.

Obecnie możliwości uzyskania fachowej pomocy są coraz szersze, nie tylko w dużych miastach, jak Poznań, w którym siedzibę ma Uważna Pracownia Terapii, również w mniejszych miejscowościach dostęp do specjalistów zajmujących się leczeniem depresji jest coraz łatwiejszy. Pierwszy krok należy do Ciebie.

Więcej informacji na temat depresji możesz znaleźć tutaj.

Marzena Ciesiółka
psycholog, psychoterapeuta
w zespole Uważnej od 5.2015 do 07.2018

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066