Emocje pod kluczem

Być może głównie pamiętasz beztroskę i radość z odrobiną gniewu, gdy coś poszło nie po twojej myśli. Już wtedy starałeś się wyrazić to, co czujesz i czego potrzebujesz. To właśnie emocje są pewnym drogowskazem, który pokazuje czego powinniśmy się wystrzegać a czego nie. Matka natura sprytnie wyposażyła nas ludzi w „arsenał”, który pomoże nam poradzić sobie w tym skomplikowanym świecie, mimo wszystko potrzebujemy odpowiednich wzorców.

Emocjonalny bumerang

Photo_by_Mark_Daynes_on_Unsplash

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest okazywanie uczuć oraz jak bardzo wpływają na nas emocje innych. Pierwszymi „strażnikami” naszych emocjonalnych stanów są rodzice lub osoby, które nas wychowują. To oni odbierają i reagują obdarowują nas ich całą gamą. W późniejszym etapie swoimi emocjami dzielą się z nami inni. Może to być przyjaciółka ciesząca się na nasz widok po długiej nieobecności, kolega z pracy zestresowany swoimi obowiązkami. To czym dzielą się z nami ludzie, których spotykamy, często wraca i wpływa na nas samych. Okazywanie przyjemnych uczuć jak radość z sukcesów, czułość widoczna choćby przez przytulanie powoduje, że sami stajemy się bardziej otwarci. Im częściej ich doznajemy, tym łatwiej nam je odczytywać jak i okazywać. Działa to także w drugą stronę: żyjąc w otoczeniu pełnym stresu, smutku czy agresji będziemy powielać te właśnie emocje stajemy się bardziej wycofani, pełni rezerwy, bo właśnie takie emocje znamy najlepiej, to one najsilniej wpływają na naszą przyszłość. Relacje, jakie budujemy z ludźmi i otoczeniem udzielają się w tym pozytywnym i negatywnym sensie. Unikanie emocjonalności często prowadzi do frustracji i niezrozumienia.

Złe emocje są złe?

Czy potrafisz wyobrazić sobie siebie bez bagażu ciemniejszej emocjonalnej strony? Bez smutku złości czy gniewu? Nie okazywałbyś sobie nienawiści, zniknęłaby rozpacz po stracie bliskich i przygnębienie z powodu porażki. Czy jednak czułbyś się lepiej? To właśnie emocje mówią o tym, jakim jesteś człowiekiem: co cię dotyka, wzrusza lub jest ważne. Złość i smutek są równie potrzebne jak radość czy miłość. Pozwalają uzyskać równowagę, której tak bardzo potrzebujemy. Stany emocjonalne jak wszystko inne potrzebują regulacji – bez znajomości tego, co jest nieprzyjemne i bolesne, nie zauważymy tego co jest dobre i odwrotnie. To właśnie świadomość własnych odczuć i umiejętność kierowania swoimi zachowaniami, a także umiejętne odczytywanie świata emocji innych, świadczy o emocjonalnej dojrzałości. To, co buduje od środka to także doświadczenie. Możemy obserwować emocje innych, ale bez doświadczenia ich na własnej skórze nie zbudujemy swojej inteligencji emocjonalnej. Jeśli w życiu pojawi się stres a przez to gniew czy strach, pozwoli to właściwie zareagować i poradzić sobie z trudnymi sytuacjami, których w życiu jest wiele. Smutek, do którego mamy prawo bywa także terapeutyczny, pozwala spojrzeć na sytuację z refleksją. Gniew wyzwala adrenalinę, potrzebną do walki, natomiast strach uświadamia nam niebezpieczeństwo. Emocje stają się wówczas motywatorem do szukania odpowiedniego rozwiązania czy działania w trudnej sytuacji i wieloznacznej rzeczywistości. Odczuwanie świadczy o człowieczeństwie i osobowości. Bardziej szkodliwy w skutkach niż okazywanie nieprzyjemnych emocji jest ich brak. Chłód emocjonalny, powoduje zamknięcie się w sobie, emocjonalną izolację i w konsekwencji problem z komunikacją. Jeśli dziecko zamiast bliskości i czułości otrzymywało negatywne sygnały, dystans i lakoniczne odpowiedzi zamiast pełnego zainteresowania i troski której szuka  - czuje się niekochane i niczyje, pielęgnuje niechęć do okazywania emocji, chociaż ich potrzebuje. Takie dziecko będąc dorosłym może czuć się wyobcowane. Nie będzie potrafiło dzielić się tym, co czuje a tym bardziej o tym rozmawiać. W efekcie trudno będzie nawiązać zdrową relację.

Photo_by_Liam_Welch_on_Unsplash

Otwórz to co zamknięte

Poprzez umiejętne odczytywanie tego, co dzieje się wokół i w nas samych możemy nie tylko wyrazić to, co czujemy w danej sytuacji, możemy również łatwiej porozumieć się z ludźmi. Ton głosu, łagodne podejście, spokój czy życzliwość potrafią otworzyć wiele zamkniętych drzwi. Refleksyjność wymaga jednak uwagi i koncentracji. Nikt bowiem nie posiada własnej instrukcji obsługi. Inteligencja emocjonalna pozwala nam złamać szyfr, który komplikuje zrozumienie wielu istotnych spraw. Samoregulacja emocjonalna ma ogromny wpływ na to jak my sami zmagamy się z tym co nas otacza i czego doświadczamy. Warto pamiętać, że aby dotrzeć do tego, co zamknięte u innych musimy zacząć od siebie.

 

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066