Zdrowie dla wszystkich

Dla wielu z nas zdrowie jest wartością bezcenną. Trudno wyobrazić sobie jak wielu ludzi na świecie może nie mieć dostępu do opieki medycznej. Choć możliwość leczenia wydaje się być rzeczą naturalną i powszechną, na świecie wciąż ludzie stają przed wyborem między tym czy kupić leki i zadbać o własne zdrowie, czy może wybrać coś do jedzenia. Właśnie, dlatego w tym roku 7 kwietnia oczy Światowej Organizacji Zdrowia zwrócone są w kierunku powszechnej opieki medycznej.

Zdrowie w zasięgu portfela*

Zdrowie jako wartość sama w sobie nie jest czymś co można kupić. Można jednak do niego dążyć. Choć może się wydawać, że my ludzie możemy wszystko ponieważ żyjemy w czasach postępu i technologii (która między innymi może ratować życie) – nic bardziej mylnego. Co najmniej połowa światowej populacji nie ma dostępu do usług medycznych. Szokujące? A jednak prawdziwe, jak to, że 100 milionów ludzi w XXI w. żyje za równowartość 1,9 dolara (czyli ok 6,52 zł) ponieważ przeznacza większość dochodów właśnie na opiekę medyczną. To „ultimatum” przed jakim muszą stanąć powoduje, że znajdują się na skraju ubóstwa. 12% światowej populacji, chcąc zadbać o zdrowie swoje i bliskich przeznacza 10% środków finansowych na tak zwane „sytuacje nadzwyczajne”. Dlaczego choć potrafimy tak wiele, możemy tak mało? Eksperci z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zwracają uwagę na fakt, że finanse dotyczące zdrowia często są marnotrawione. Dodatkowo średnia długość życia systematycznie rośnie, przy tym rosną ponoszone koszty zdrowotne ze środków publicznych. Co za tym idzie, z powodu wysokich kosztów leczenia brakuje środków finansowych na pozostałe rzeczy, a zwłaszcza te, które sprawiają nam przyjemność.

Nierówna walka

Czy pozostaje nam jedynie gonić za własnym zdrowiem przeliczając je na złotówki? Dostęp do opieki medycznej to komfort, na który nie każdy może sobie pozwolić, jednak każdemu jest potrzebny. Problemem nie są jedynie środki finansowe, ale także sam dostęp do specjalistów czy rehabilitacji. Ponieważ coraz więcej osób choruje przewlekle, w tym na choroby rzadkie, wydłuża się także kolejka potrzebująca pomocy. Kluczowe jest zarządzanie w tej sytuacji, a także fakt, że coraz częściej brakuje specjalistów. Dlatego tak ważny jest plan działania, który choćby po części może pomóc rozwiązać sytuację.

Zdrowy plan

Właśnie z powodu takich dylematów tak ważna jest działalność WHO, która od 1948 roku zwraca uwagę na istotne światowe problemy zdrowia. Tym razem koncentruje się na tym, aby ludzie mogli uzyskać dostęp do leczenia, który powinien być powszechny dla wszystkich. Przy tym bez konieczności rezygnacji z pozostałych potrzeb. Świadomość tego, że możemy się leczyć skutecznie i bez obaw, dzięki odpowiednim metodom, w rękach odpowiednich lekarzy i na właściwym poziomie (bez dodatkowych kosztów z „własnej kieszeni”) sprawia, że czujemy się bezpieczniejsi i spokojni. Chcemy więcej i dzięki temu możemy więcej nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Wspólna praca wszystkich państw świata, a przede wszystkim współpraca w dążeniu do odpowiedniej opieki zdrowotnej może zmienić wiele aspektów życia na lepsze. Wymaga to jednak wspólnego wysiłku, zaangażowania i wzajemnej współpracy.

* dane pochodzą ze strony WHO: https://www.who.int/campaigns/world-health-day/world-health-day-2019

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066