Mama na obcasach

Mama - jedno słowo, dwie sylaby, a tak wiele znaczeń we wszystkich językach świata. Dla wielu kobiet to naturalna kolej rzeczy, która czasem jest planowana i oczekiwana, innym razem jest niespodzianką całkowicie zmieniającą życie. Co znaczy bycie mamą w czasach, gdy dzień przypomina sprint z przeszkodami?

Photo_by_Paige_Cody_on_Unsplash

MultiMama

Mówi się, że kobiety mają zdolność robienia kilku rzeczy na raz. Można powiedzieć, że są „multifunkcyjne”. Potrafią rozmawiać przez telefon, robiąc obiad i wysyłając w tym samym czasie maila do pracy. To samo, a nawet jeszcze więcej dotyczy mam. Dzisiejsza mama zajmując się swoją pociechą, potrafi bawiąc się, pisać sprawozdanie dla szefa i jednocześnie robić plan organizacyjny na następne trzy dni. Pogodzenie macierzyństwa z pracą, prowadzeniem domu i codziennymi sprawami takimi jak zakupy to misja specjalna. Dzisiejsza mama potrzebuje dużo siły i odporności, żeby nic jej nie zatrzymało w działaniu, cierpliwości, bo każdy plan „A” musi mieć plan „B”, a przy tym stara się być waleczna i jednocześnie pełna wdzięku. To zadanie specjalne na pełen etat. Jak w tym wszystkim nie zapomnieć o sobie? Nawet SuperMama musi odetchnąć i naładować baterie przed kolejnym tygodniem. Odpoczynek w przypadku mamy to duże słowo. Zazwyczaj może to być kąpiel, (gdy dzieci już śpią), książka, (gdy komputer jest już wyłączony) lub wygodna kanapa i domowe „spa” (czyli koc i herbata). Oczywiście, gdy mamie uda się przejść z „trybu czuwania” w „tryb odpoczynku” co nie jest rzeczą łatwą.

Photo_by_Liana_Mikah_on_Unsplash

Mama w adidasach

Macierzyństwo daje wiele radości, ale też wiąże się z kalejdoskopem zmian i wyzwań. Czasem są one bardzo obciążające np. gdy dziecko nagle zachorowało a obowiązki w pracy wzywają. Pracująca mama często próbuje być też idealną mamą. Doskonałą w pracy i perfekcyjną w domu. Przez presję otoczenia lub swoją własną jest zestresowana, zdenerwowana i zmartwiona. Nawet MultiMama nie jest i nie będzie idealna, co więcej nie powinna się tym martwić! Ponieważ w byciu mamą nie chodzi o perfekcję, ale o bycie wystarczająco dobrą. Co to oznacza? To, że masz prawo do błędów, braku siły i pomyłek - to ludzkie. Ludzkie jest się do tego przyznać, choć bywa trudno. Wystarczająco dobra mama, to ta, która dostrzega swoje dziecko, jako odrębną istotę z własnymi potrzebami, możliwościami, rozwojem i odpowiada adekwatnie na to, czego dziecko potrzebuje, czyli – posługując się metaforą kwiatu – zapewnia grunt, dostęp do światła i podlewa, a poza tym - nie przeszkadza w rozwoju.

Photo_by_Amy_Humphries_on_Unsplash

Istotne są te małe z pozoru nic nieznaczące chwile. Mama dziś potrafi założyć sukienkę i obcasy, ale potrafi zamienić je także na bluzę i buty sportowe. I właśnie wtedy na spacerze na lodach czy placu zabaw, w szkole podczas rozdawania świadectw wyczuwa się to, co najważniejsze. Piękno macierzyństwa tkwi w obecności.

 

 Magdalena Łukasik

 

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066