Pokoleniowy zawrót głowy

„Rodzice ciągle się czepiają!” - myślą młodzi, „Młodym się w głowach pomieszało!” – mówią starsi. Różnica pokoleń istniała na świecie od zawsze. Każde z nich jest inne, bo naznaczone innymi czasami. Współczesny świat łączy w sobie MIX: Baby boomers, Milenialsi (inaczej  pokolenie „Y”) i pokolenie „X”. Brzmi enigmatycznie? Ma to jednak ścisły związek z relacjami społecznymi.

Stałe znaczy dobre

Baby boomers to generacja osób urodzonych w latach 1946-1964. Nazwa tego pokolenia pochodzi od powojennego wzrostu urodzeń w USA (tzw. baby boom). Pokolenie jest naznaczone przeszłością. Praca to dla nich wartość sama w sobie, bo dzięki niej można było przetrwać. Są zaangażowani i chętni dzielić się tym co wiedzą z innymi. Zmiany ustrojowe odcisnęły spore piętno, ale osoby te nauczyły się jednocześnie zaradności. „Przezorny zawsze ubezpieczony” to jedna z wielu zasad, których się ściśle trzymają. Nie łatwo zdobyć ich zaufanie. Są lojalni wobec przekazanych im wartości i schematów: „Kobieta powinna zajmować się domem i wychowywać dzieci, a ojciec jako głowa rodziny powinien ją utrzymać i zapewnić bezpieczeństwo”. Wolą bezpieczne rozwiązania: praca, która nie jest stała choć dochodowa to dla nich żadna praca. Do zmian życiowych mogą podchodzić z dużą ostrożnością.

Photo_by_Austin_Distel_on_Unsplash

Pokolenie „zrób to sam”

Pokolenie „X” między 1965 a 1985 r. To pokolenie chłonące wyzwania, które odnajdywało się w erze gier komputerowych i nowych możliwości, czasem gubiąż w nich sens i szukając odpowiedzi na trudne, egzystencjalne pytania, Życie wirtualne to coś nowego, co może się przydać, ale to raczej dodatek. Dla X-ów bardzo ważna jest interakcja i kontakt z ludźmi. Wolą konfrontacje w rzeczywistości niż w świecie wirtualnym. Portale społecznościowe to raczej rodzaj motywatora. Jednak potwierdzenia szukają w życiu realnym. Chcą się uczyć od innych, własnymi siłami. Są elastyczni, gotowi działać dla lepszej przyszłości. Zmiana pracy? Żaden problem! Pod warunkiem, że się to opłaca. Praca to środek do celu, ale już nie cel życiowy. Uczą się zaradności wyciągając wnioski z życia rodziców. Chcą być samodzielni, niezależni i samowystarczalni.

Milenialsi bez granic?

Często słyszy się o pokoleniu Milenialsów. Kim tak naprawdę są? Jest to pokolenie, które urodziło się w gdzieś między 1986 a 2000 r. Technologia to ich „konik” a asem w rękawie jest znajomość języków obcych. Jeśli połączyć to z faktem, że to pokolenie potrafi działać w grupie, jest przy tym otwarte na zmiany i działa wielozadaniowo, to można by stwierdzić że jest idealnie! Jednak medal ma dwie strony. Pojawiają się głosy, że pokolenie „Y” oprócz wielu zalet, bywa zbyt pewne siebie i rozpieszczone a przy tym nieodpowiedzialne i niecierpliwe. Y-greki cenią sobie niezależność, dlatego skupiają się na samorealizacji i własnych wytyczonych celach – stosując własne zasady. Skupiając się na sobie i polegając na technice, utwierdzają się w przekonaniu, że nic nie może ich ograniczać – ustalone wcześniej wartości czy nawet czas. Nie lubą go tracić, dlatego wolą szybki i konkretny kontakt, żyją „tu i teraz”. Jeśli chcą osiągnąć cel to najlepiej zacząć od zaraz. Pokora nie jest ich mocną stroną. Chcą się wykazać pod warunkiem, że na własny sposób. Nie lubią ustalonych ściśle reguł, za to bardzo dobrze działa na nich motywacja z zewnątrz. Y-greki jak każde pokolenie muszą zmierzyć się z wyzwaniami współczesności  „Są w trudnej sytuacji, bo nie dość, że świat oferuje im morze możliwości, w którym nietrudno się zgubić, to jeszcze stawia się im często nierealistyczne wymagania. Działają pod presją wymagań środowiska, rodziny, świata” – mówi Mariola Glezman, dyrektor Departamentu Zarządzania Ryzykiem i Zgodnością w First Data Polska. Próbują wykorzystać to, co mają w zasięgu, aby sprostać zadaniom. W zdobyciu tego czego pragną: wymarzonej pracy z wysokimi zarobkami (najlepiej tuż po studiach) i zdobywaniu świata (bo dziś można wszystko!) przeszkodą może być zderzenie rzeczywistości z pielęgnowanymi marzeniami. Choć technologia wiele ułatwia – świat rządzi się własnymi prawami.

Photo_by Austin_Distel_on_Unsplash

Przeskoczyć przepaść

Pokolenia X, Y i Baby Boomers różnią się od siebie. Wbrew pozorom różnice mogą ich połączyć. Młode pokolenie potrafi myśleć nieszablonowo, dzięki temu stworzyć coś nowego i przełomowego. Ich otwartość przełamuje stereotypy, jednak „słomiany zapał” utrudnia doprowadzenie celu do końca. Tego mogą nauczyć się od wcześniejszych pokoleń – wytrwałości, do jakiej „Y” nie jest przyzwyczajone. Kreatywność  „Y-greków” w połączeniu z doświadczeniem poprzedników, może nie tylko stworzyć nowe technologie, ale zbudować most porozumienia między nimi.

 

Magdalena Łukasik

 

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066