Osobowość lękliwa

Strach to jena z emocji, która towarzyszy każdemu z nas. Wszyscy się czegoś boją: odrzucenia, ośmieszenia, odpowiedzialności – nawet jeśli temu zaprzeczają. Wycofanie z niektórych aktywności czy decyzji to nic szczególnego, każdy z nas staje przed różnymi wyborami i czasem po prostu wybiera wycofanie. Jednak wokół są także osoby, które zmagają się z lękiem na co dzień, tocząc walkę z samym sobą.

Mój przyjaciel Lęk

Photo_by_Marina_Vitale_on_Unsplash

Osoby lękliwe ogranicza stały niepokój. Jest niczym cień, który przypomina o sobie: „Nie ufaj mu! Zawiedzie cię” „Nie wierz jej – kłamie.” „Nie próbuj. To nie ma sensu, nie uda się.” Lęk przed odrzuceniem jest tak silny, że lepszą alternatywą jest wycofanie. Z czasem jednak powoduje zaniżoną samoocenę, izolację, poczucie bycia gorszym od innych. Ludzie z osobowością unikającą wbrew pozorom szukają akceptacji i zrozumienia, jednak im bardziej tego pragną tym bardziej uaktywnia się ich lęk, który rujnuje ich psychiczny komfort. Stając przed wyborem między rozwojem zawodowym a spokojem – wybiorą spokój. Nowe sytuacje w życiu i nieoczekiwane wyzwania, budzą strach niczym alarm odzywający się w głowie: „Lepiej być niewidzialnym.” Obawa przed krytyką jest tak nasilona, że osoby lękliwe są w stanie zrezygnować z kontaktu z ludźmi lub z miejsc i zadań, w których byliby na ten kontakt narażeni. Często czują się samotne i „nie na miejscu”. Trwają przy bezpiecznych, sprawdzonych, powtarzalnych miejscach, mają wąskie grono ludzi, których do siebie dopuszczają, unikają zmian.

Photo_by_Bram._on_Unsplash

Chwyć za stery

Codzienna walka między tym, czego pragniemy, a lękiem bywa męcząca i zniechęca. Często jest też tak, że osoby z osobowością unikającą czują chęć, aby zrobić w życiu coś więcej, rozwijać się dalej, nie mogą jednak realizować własnych potrzeb przez powracający lęk, który szepcze w głowie zahamowujące zdania. Osoby te są utalentowane i mają wiele możliwości, ale przy tym są wysoko samokrytyczne. Rzadko docenią własne sukcesy za to z łatwością karzą siebie samych za każdy błąd.

Po drugiej stronie lustra

Choć zmiany dla osób lękliwych są bardzo trudne, warto skorzystać z szansy by sobie pomóc. Terapia indywidualna może odblokować wiele zamkniętych drzwi: chęć do zmiany, poszukiwanie kontaktu z innymi. Doświadczenie otwarcia się w bezpiecznej przestrzeni relacji terapeutycznej jest niezwykle ważne dla osób lękliwych i potrafi nadać nowe perspektywy – na siebie, innych i świat. Z czasem otwiera się możliwość skorzystania z kolejnego etapu - psychoterapii grupowej. Spojrzenie na siebie oczami innych, niczym w lustro, odkrywa nowe obszary „ja”, urealnia, buduje samoświadomość i potrafi dać naprawdę wiele.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Zaburzenia

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Kinga Żołnowska

tel. 662 127 413
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.