Osobowość lękliwa

Strach to jena z emocji, która towarzyszy każdemu z nas. Wszyscy się czegoś boją: odrzucenia, ośmieszenia, odpowiedzialności – nawet jeśli temu zaprzeczają. Wycofanie z niektórych aktywności czy decyzji to nic szczególnego, każdy z nas staje przed różnymi wyborami i czasem po prostu wybiera wycofanie. Jednak wokół są także osoby, które zmagają się z lękiem na co dzień, tocząc walkę z samym sobą.

Mój przyjaciel Lęk

Photo_by_Marina_Vitale_on_Unsplash

Osoby lękliwe ogranicza stały niepokój. Jest niczym cień, który przypomina o sobie: „Nie ufaj mu! Zawiedzie cię” „Nie wierz jej – kłamie.” „Nie próbuj. To nie ma sensu, nie uda się.” Lęk przed odrzuceniem jest tak silny, że lepszą alternatywą jest wycofanie. Z czasem jednak powoduje zaniżoną samoocenę, izolację, poczucie bycia gorszym od innych. Ludzie z osobowością unikającą wbrew pozorom szukają akceptacji i zrozumienia, jednak im bardziej tego pragną tym bardziej uaktywnia się ich lęk, który rujnuje ich psychiczny komfort. Stając przed wyborem między rozwojem zawodowym a spokojem – wybiorą spokój. Nowe sytuacje w życiu i nieoczekiwane wyzwania, budzą strach niczym alarm odzywający się w głowie: „Lepiej być niewidzialnym.” Obawa przed krytyką jest tak nasilona, że osoby lękliwe są w stanie zrezygnować z kontaktu z ludźmi lub z miejsc i zadań, w których byliby na ten kontakt narażeni. Często czują się samotne i „nie na miejscu”. Trwają przy bezpiecznych, sprawdzonych, powtarzalnych miejscach, mają wąskie grono ludzi, których do siebie dopuszczają, unikają zmian.

Photo_by_Bram._on_Unsplash

Chwyć za stery

Codzienna walka między tym, czego pragniemy, a lękiem bywa męcząca i zniechęca. Często jest też tak, że osoby z osobowością unikającą czują chęć, aby zrobić w życiu coś więcej, rozwijać się dalej, nie mogą jednak realizować własnych potrzeb przez powracający lęk, który szepcze w głowie zahamowujące zdania. Osoby te są utalentowane i mają wiele możliwości, ale przy tym są wysoko samokrytyczne. Rzadko docenią własne sukcesy za to z łatwością karzą siebie samych za każdy błąd.

Po drugiej stronie lustra

Choć zmiany dla osób lękliwych są bardzo trudne, warto skorzystać z szansy by sobie pomóc. Terapia indywidualna może odblokować wiele zamkniętych drzwi: chęć do zmiany, poszukiwanie kontaktu z innymi. Doświadczenie otwarcia się w bezpiecznej przestrzeni relacji terapeutycznej jest niezwykle ważne dla osób lękliwych i potrafi nadać nowe perspektywy – na siebie, innych i świat. Z czasem otwiera się możliwość skorzystania z kolejnego etapu - psychoterapii grupowej. Spojrzenie na siebie oczami innych, niczym w lustro, odkrywa nowe obszary „ja”, urealnia, buduje samoświadomość i potrafi dać naprawdę wiele.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066