Prosto z mostu - cykl rozmów z psychoterapeutami Pracowni

M.C. - Kto może prowadzić psychoterapię?
K.F. - Praktycznie każdy, niestety nie jest to zawód regulowany ustawą. Gabinet może otworzyć osoba po kursie weekendowym, samozwańczy uzdrowiciel czy wróżka. Nie ma jednolitych przepisów, które określają kwalifikacje i wymagania w tym zawodzie. Jest to sytuacja kuriozalna i niezwykle niebezpieczna dla pacjentów. Ludzka psychika to przecież materia delikatna.
 
M.C. - Psychoterapeuta po kursie weekendowym?
K.F. - Tak, to w Polsce jest możliwe. Zawód psychoterapeuty nie jest regulowany i ta sytuacja daje pole dla różnych hochsztaplerów. Ludzie idą na skróty, bo z jednej strony ulegają złudnemu przekonaniu, że mają dar i to wystarczy, a z drugiej wykształcenie psychoterapeuty jest bardzo kosztowne i trwa wiele lat. Prace nad ustawą trwały ponad dekadę i nie doprowadziły do finału. Być może stąd Ministerstwo Zdrowia ostatecznie zdecydowało o wprowadzeniu innej weryfikacji. W ubiegłym roku utworzono specjalizację kliniczną psychoterapeuty dzieci i młodzieży, która kończy się egzaminem państwowym w Centrum Edukacji Medycznej. Trwają rozmowy o podobnej regulacji w psychoterapii osób dorosłych.

Zdjęcie psychoterapeutki przed komputerem,

M.C. - No właśnie, a jak wyglądała Twoja edukacja?
K.F. - To dosyć długa opowieść, bo i etapów było wiele. Najpierw oczywiście studia. Podstawą do podjęcia szkolenia w psychoterapii jest tytuł magistra, naturalną drogą do celu wydawała się psychologia, która daje dobrą bazę. Co prawda ukończyłam dwa kierunki studiów - Zdrowie Publiczne na ówczesnej Akademii Medycznej w Poznaniu, dzięki któremu pozyskałam wiedzę biomedyczną i z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia oraz Psychologię na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Dobrze wiedziałam w jaką stronę zawodowo podążam, przy pełnej świadomości jak długa i wymagająca to będzie podróż. Kroczyłam bez pośpiechu, etapami. Z mojego punktu widzenia ważne było zdobywanie różnych doświadczeń zawodowych, stąd liczne bezpłatne staże kliniczne w placówkach zdrowia psychicznego, praca w Domu Dziecka, w szpitalach, w organizacjach pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi albo narażonymi na wykluczenie społeczne, praca środowiskowa z osobami, które nigdy nie trafią do komercyjnego gabinetu. Ten zawód wymaga szerokiego doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i wysokich wartości etycznych.
 
M.C. - Jaka szkołę psychoterapii masz za sobą?
K.F. - 4-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego w Krakowie, właściwie moje kształcenie w niej trwało 5 lat, ponieważ zaczęłam od Studium Psychoterapii Psychodynamicznej Młodzieży. W międzyczasie były liczne pomniejsze szkolenia, warsztaty, konferencje i studia podyplomowe. Ostatnio uzyskałam dyplom studiów z Neuropsychologii Klinicznej, o których marzyłam od lat. To druga dziedzina moich zainteresowań.
 
M.C. - Ile lat życia poświeciłaś na naukę?
K.F. - Szybko licząc, uzbierało się z 10 lat, może więcej. Z tym, że ukończenie szkolenia to nie koniec drogi kształcenia. Kolejnym etapem jest uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, do którego trzeba pracować w zawodzie odpowiednio długo, zebrać doświadczenia i godziny superwizji, przygotować opisy przypadków i zdać egzamin przed komisją certyfikacyjną. Jestem w trakcie tego procesu. W zasadzie w tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy i sporo kosztuje. I nie mówię tutaj wyłącznie o kwestii finansowej. Gdy rodzina bawiła się na weselu - ja siedziałam na zajęciach w Krakowie albo na grupie terapii własnej. Gdy znajomi brali urlop, żeby odpocząć, my wraz z pozostałymi kolegami i koleżankami po fachu spędzaliśmy swoje urlopy na intensywnych, szkoleniowych zjazdach wakacyjnych albo na stażach klinicznych. Wymaga to samozaparcia, pasji, wiary i przekonania, że zawód psychoterapeuty jest tym, co chcesz w życiu robić.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Blog

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066