Prosto z mostu - cykl rozmów z psychoterapeutami Pracowni

M.C. – Dlaczego założyłaś swoją Pracownię Terapii?
K. F. - W dużej mierze ze złości i niezgody, ale też szacunku dla samej siebie.
 

Zdjęcie psychoterapeutki pochylającej się nad komputerem

M.C – Złości i niezgody na co?
K. F. - Na to jak traktowani są ludzie - pacjenci i specjaliści - w publicznej ochronie zdrowia. Po kilku latach pracy, niczym trybik w machinach punktów, świadczeń, wycen i procedur, które nie widzą człowieka, można mieć dosyć. Nie chcę być częścią struktur, w których trudno o podstawowy szacunek i uważność na tego drugiego. Gdzie trudno o rozmowę z przełożonym czy szefostwem. Gdzie niewiele znaczą kompetencje i wykształcenie. Bez względu na to, jak psycholog rozwija się zawodowo i ile wnosi na rzecz pacjentów, wynagradzany jest tak samo nisko, a pracę może stracić bez słowa wyjaśnienia. Zastąpi go inny trybik, który zgodzi się pracować za mniej, nie zadaje niewygodnych pytań, albo ma koneksje. Nie chcę demonizować. Być może są szpitale, które funkcjonują inaczej, a ja po prostu nie miałam okazji w nich pracować.
 
M.C. – Wspomniałaś o wynagrodzeniach...
K. F. - Powiem tylko, że gdy w styczniu 2017 r. płaca minimalna osiągnęła 2 tysiące złotych brutto, okazało się, że wielu psychologów w całym kraju musi otrzymać „podwyżkę” zrównującą do pułapu minimalnej krajowej.
 
M.C. – Trudno to skomentować, ale może od tego czasu coś się zmieniło?
K. F. - W 2018 r. ustawą wprowadzono przepisy dotyczące minimalnego wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Wtedy gros szpitali szukało sposobu na oszczędności i uznali, że psycholog i psychoterapeuta nie wykonują zawodu medycznego.
 
M.C. – Co to zmieniło?
K. F. - Zamiast 2847 zł brutto (przy wykształceniu wyższym bez specjalizacji) lub 4095 zł brutto (przy wykształceniu wyższym ze specjalizacją z psychologii klinicznej) mogli zapłacić psychologom 2262 zł brutto. Mimo, że minęły dwa lata od wprowadzenia ustawy i Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów uzyskał w Ministerstwie Zdrowia interpretacje, które wskazują, jak klasyfikować psychologów i psychoterapeutów w tabelach zaszeregowania, nadal napływają zgłoszenia o placówkach, które nie realizują tego zobowiązania.
 
M.C.- A jak wygląda sytuacja w poradniach?
K. F. - Praca w poradniach to najczęściej kontrakt i procent od przyjętych pacjentów zgodnie z wycenami NFZ. Poradnie płacą psychologom między 25%, a 70% wartości wyceny NFZ. W Poznaniu zwykle jest to ok 50% wyceny NFZ, druga połowa zostaje dla poradni. Co oznacza, że za poradę diagnostyczną psycholog zarabia 41,58 zł brutto, a za sesję psychoterapii 64,68 zł brutto. Z tego musi oczywiście opłacić ZUS, podatek dochodowy i superwizję, która jest integralną częścią pracy psychologa.
 
M.C. - Wyglądasz na zdenerwowaną.
K. F. - Tak, to temat, który mnie oburza. W rozmowach o pieniądzach nasza praca jest dewaluowana. Usłyszałam kiedyś, „ale co też takiego pani robi? Przecież każdy umie porozmawiać”, albo „przecież pani jest od trzymania za rękę”.
 
M.C. – Mocne.
K. F. - Tak. Za to, kiedy dziecko zostaje podwójnie osierocone, pacjent otrzymuje diagnozę nowotworu, czy kobieta rodzi martwy płód, wtedy naturalne jest, że sięga się po psychologów. My jesteśmy przygotowani do pracy, której wielu nie chciałoby wykonywać. Towarzyszymy w sytuacjach trudnych, emocjonalnie poruszających, w których zdolność myślenia o swoich i drugiego stanach służy rozumieniu i wsparciu. Mamy lub powinniśmy mieć na to czas i przestrzeń, a często psycholog nie ma nawet pokoju do pracy. By zachować równowagę, potrzebujemy dbałości o siebie i harmonii w życiu. Trudno je osiągnąć pracując w kilku lub kilkunastu miejscach jednocześnie. Codzienność wielu z nas, to bieganie z jednego gabinetu do drugiego, przyjmowanie wielu pacjentów bez przerw. W mojej ocenie to nikomu nie służy. Ani pacjentowi, ani specjaliście. Może to idealizm, ale dążę do tego by było inaczej.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Blog

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066