Prosto z mostu - cykl rozmów z psychoterapeutami Pracowni

M.C. - Porozmawiajmy o seniorach. Wiem, że bliska jest Ci praca z osobami w dojrzałym wieku.

O tak, bardzo lubię pracę z tą grupą wiekową, a rozpoczęłam ją blisko dziesięć lat temu. Był to dla mnie okres godzenia się z odejściem mojej babci, która zmarła na chorobę Alzheimera. Kiedy zaproponowano mi prowadzenie treningów funkcji poznawczych w Stowarzyszeniu Ludzi III Wieku “Świerczewski Krąg”, byłam bardzo zmotywowana do tej pracy.

M.C.-  Co dają starszym osobom takie treningi?

Profilaktyka daje zauważalne efekty w zakresie funkcjowania umysłowego, ale nie tylko. Stanowi  też dla seniorów źródło dużej satysfakcji, motywuje do aktywności i rozwoju. Oczywiście, takiego efektu nie wywołują same ćwiczenia, ale poczucie przynależności, robienie czegoś wspólnie, możliwość zaistnienia na forum grupy.

Zdjęcie uśmiechniętej psychoterapeutki

M.C.-  Chyba niełatwo zdobywa się zaufanie starszych osób.

Tak, na poczatku wyczuwałam nieufność, z czasem jednak okazało się, że moi podopieczni coraz bardziej mi ufają i pokazują swoje potrzeby. Seniorzy stopniowo otwierali się przede mną, a tym samym otwierał się świat osób starszych, z ich lękami, problemami i tęsknotami. Okazało się, że jest to świat barwny i pełen niespodzianek. Nie przestaje mnie to fascynować!

M.C. - Jakie problemy mają osoby w starszym wieku? Z czym kierują się do psychologa?

Najczęstszym tematem był lęk przed śmiercią. Ludzie robią bilans osiągnięć i życiowych porażek, a także szukają sensu życia na etapie, który aktualnie przeżywają. Niekiedy trudności się nawarstwiają, pojawiają się choroby, kolejne żałoby. Senior zapomina o pasjach, przestaje wierzyć, że czeka go jeszcze coś dobrego. Siada przygarbiony w kącie i czeka na najgorsze.

M.C.-  Zbliżający sie kres życia, to trudne.

Wiele osób trafiało do mnie właśnie w takim momencie. Niektórym udało się dostrzec, że nie wszystko stracone i że pomimo różnorakich utrat życie nadal może być piękne i pełne. Częstym problemem są też konflikty z najbliższymi i to bywa bardzo bolesne. Pojawiają się dylematy, w jaki sposób je rozwiązać,  jak przywrócić harmonię i wzajemne zaufanie.

M.C. Zapewne sa różnice w pracy psychologicznej z seniorami.

Takim osobom trudniej jest spoglądać w przyszłość, gdy tej przyszłości pozostało niewiele. Ciężko są też przeżywane błędy, bo niektórych nie da się już naprawić. Nie naprawi się już relacji, bo ktoś odszedł. Praca skupia się na godzeniu ze stratami. To bywa trudne i dla pacjenta, i dla terapeuty.

M.C.-  Co daje seniorom praca z Tobą?

Pokonywanie wstydu i otwieranie się na coś nowego. Usłyszałam kiedyś od jednej z osób "mam 70 lat i po raz pierwszy komukolwiek o tym mówię"

Obserwowałam u seniorów duże postępy w rozumieniu siebie, rozpoznawaniu swoich potrzeb i elastycznym ich realizowaniu. Dostrzegalne były też zmiany w ich funkcjonowaniu społeczny

M.C.-  A co Tobie daje praca z seniorami?

Ja czerpię z tych relacji poczucie olbrzymiej wspólnoty ludzkiej. Okazuje się, że wszyscy jesteśmy tacy sami, targają nami te same rozterki, że z wiekiem prawie nic się nie zmienia. Że mając na karku siedemdziesiątkę można pozostać w sercu tak samo młodym (i nieroztropnym!), jak w wieku kilkunastu lat – i na przykład szaleńczo się zakochać! Towarzyszenie “moim seniorom” w ich nieszczęściach i tarapatach – ale też sukcesach i chwilach prawdziwej radości – to dla mnie coś niezwykle cennego.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Blog

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066