Refleksje noworoczne

Minęły święta.

Nie wiem czy Państwo wiecie, ale święta i wakacje są wysoko notowane na liście sytuacji stresujących. Rozpoczął się nowy rok. Jak zwykle rozpoczął się składaniem życzeń innym, a sobie obietnic. W tym roku chcemy być lepsi, zdrowsi, bardziej sprawni fizycznie. W tym roku będziemy aktywnymi uczestnikami życia kulturalnego itd. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jak zwykle nie zrealizujemy części postanowień, że to rodzaj bezpiecznego samooszukiwania się. Mamy też poczucie, że czas świąt był dla nas wyzwaniem. Że kreowany przez media idealny czas świąt jest mało realistyczny. Że trudno nam było wytrzymać razem przy stole, że nasi znajomi, rodzina , dzieci były zatopione w świecie wirtualnym nie było mowy o prawdziwej bliskości. Może okazało się, że podczas spotkania z rodziną wypłynęły na światło dzienne konflikty, których do tej pory nie mieliśmy okazji rozwiązać. Być może zauważyliśmy u siebie obszar, którym nie zajmujemy się na co dzień, ale uaktywnia się podczas przedłużających się spotkań, dni wolnych, wakacji.

6 1 Photo by Kristopher Roller on Unsplash refleksje noworoczne Small

Uważnie przyjrzyj się sobie.

Często pojawiają się pytania: dlaczego nie mogę porozumieć się z moimi najbliższymi: matką, ojcem, partnerem, dzieckiem? A jeśli mamy odwiedzić dawno nie widzianych członków rodziny, to z pewnością pojawiają się kolejne wątpliwości: Czy muszę jechać na to spotkanie? Czy muszę jechać na ten zjazd rodzinny z zaciśniętymi zębami? Czy ja naprawdę muszę tam jechać?

Jeśli takie pytania pojawiają się u Państwa, może warto zastanowić się kiedy „muszę” wyparło całkowicie słowo „chcę”. I wtedy, w chwili refleksji, odpowiedzieć sobie samemu czy warto tak długo działać pod presją. Te i inne pytania warto poruszyć z psychologiem, terapeutą. Zwłaszcza jeśli do tej pory radziliście sobie Państwo z napięciem poprzez zakup niezliczonej ilości prezentów lub ucieczką w działanie, np. piekąc kolejną partię pierników. Mogłabym wymieniać czynności zastępcze w nieskończoność. Najtrudniej jest pobyć z samym sobą i być wobec siebie szczerym. Rozmowa z psychologiem jest okazją do wprowadzenia zmian nie tylko w czasie kolejnych świąt.

 

 

Beata Kubiak
psycholog, psychoterapeuta
w zespole Uważnej od 5.2015 do 11.2017

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066