Podróż w głąb siebie - krótko o psychoterapii

Człowiek to nie tylko ciało.

Dla zrozumienia naszego funkcjonowania potrzebny jest jeszcze aspekt psyche (gr. tchnienie, dusza, psychika). To termin, którym ujmujemy całość niematerialnych procesów i stanów człowieka m.in. nasze myśli, emocje, uczucia, pragnienia, motywy czy osobowość. Psychika nie poddaje się standardowemu badaniu naukowemu, które jest przystosowane do sprawdzania materialnych wymiarów naszego życia. Nie da się pobrać jej wycinka i zbadać pod mikroskopem, nie uda się przyłożenie miary ani wykonanie rezonansu magnetycznego, żeby poznać jej strukturę.

Photo by Tim Wright on Unsplash krótko o psychoterapii

Psychoterapia bada to, co nie widoczne gołym okiem.

Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem psychicznych przyczyn zaburzeń (w odróżnieniu od psychiatrii, która bada i leczy głównie biologiczne mechanizmy chorób). Inaczej mówiąc, psychoterapia posługuje się językiem umysłu, który wyjaśnia to jak przeżywamy i interpretujemy otaczający nas świat, ralacje z ludźmi i wydarzenia. Dotyka tego, co wewnętrzne, niemierzalne i niewidoczne. Posługuje się językiem teorii, odnoszących się do niematerialnego aspektu naszego funkcjonowania. I to jest w niej najbardziej odkrywcze i fascynujące. Stąd też tak wiele nurtów i sposobów myślenia o psychice. Zespół teraputów indywidualnych Uważnej specjalizuje się w psychoterapii psychodynamicznej, terapia par i małżeństw odbywa się w nurcie integratywnym.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash krótko o psychoterapii 2

Kto szuka pomocy?

Do psychoterapeuty zgłaszają się ludzie w różnym wieku, którzy czują, że nawet mimo podejmowanych prób, ich życie nie toczy się tak, jakby tego chcieli. Wachlarz doświadczanych problemów jest szeroki. Mężczyźni, kobiety, młodzi dorośli, nastolatki - z przeróżnymi historiami. Osoby które podejmowały już inne formy leczenia i te, które zgłaszają się po raz pierwszy. Wszystkich ich łączy pragnienie zmiany. Psychoterapia - jak chyba wszystko w życiu - to proces, który trwa. Jest to też podróż, którą warto podjąć, by zadbać o komfort i jakość swojego życia.

Kamila Fryc

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Psychoterapia, Blog

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Kinga Żołnowska

tel. 662 127 413
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.