Zdrada...

Zdrada jest to naruszenie zasad, reguł panujących w związku. Niszczy bliskość, zaufanie, więź. Emocje towarzyszące zdradzie to gniew, rozczarowanie i poczucie winy. Może pojawić się poczucie złudności, niestałości czy nieprawdziwości wszystkich przeżytych wspólnie chwil. Zdrada najczęściej jest procesem, który trwa w czasie. Za kryzys, który doprowadza do zdrady obydwoje partnerzy są tak samo odpowiedzialni, jednak za sam czyn zdrady odpowiada ten z partnerów, który się go dopuścił. Zdrada najczęściej kojarzy się z cielesnością, aktem seksualnym.

Photo_by_Giulia_Bertelli_on_Unsplash

Jednak za zdradę może zostać uznany m.in. flirt, udostępnianie treści seksualnych np. zdjęć czy filmów w Internecie lub poza nim, ale również ujawnianie intymnych myśli, uczuć poza związkiem, ale i pornografia może zostać uznana za zdradę wtedy, gdy ma negatywny wpływ na życie seksualne pary. Każdy z nas ma inne pojęcie wierności i zdrady, ile par, tyle definicji. Każde z partnerów ma swoje normy i oczekiwania co do wierności, więc dobrze by było, gdyby zostały one omówione na początku znajomości. W szerokim ujęciu, za zdradę można uznać każde naruszenie zasad panujących w danym związku oraz każdy przejaw nielojalności wobec partnera.

Dlaczego?

Dlaczego ludzie zdradzają? Jest wiele przyczyn, dla których partnerzy przestają być wierni. Jedną z najczęstszych przyczyn zdrady jest brak satysfakcji seksualnej, niedostateczna ilość stosunków lub w ogóle brak seksu. Brak satysfakcji może być wynikiem niezaspokojonych potrzeb czy fantazji seksualnych. Kolejną przyczyną może być osobisty kryzys np. wtedy, gdy partnerka jest w ciąży, kryzys wieku średniego (wtedy może pojawić się chęć sprawdzenia swojej atrakcyjności, sprawności) nieumiejętność radzenia sobie z sukcesami partnera/partnerki, poczucie niższości. W związkach, gdzie partner jest pierwszym i jedynym parterem seksualnym może pojawić się ciekawość, chęć poznania seksu z kimś innym. Może zdarzyć się zdrada z zemsty, lub dlatego, że dotychczasowy związek dostarcza wiele rozczarowań. Bywa, że osoby, potrzebujące czułości czy akceptacji,  decydują się na zdradę, mając nadzieję, że poza związkiem znajdą to czego im brakuje.  Zdrada może być odpowiedzią na rutynę, brak wsparcia czy zrozumienia w relacji.

W wielu sytuacjach, gdy dochodzi do zdrady ciężko wyodrębnić jeden konkretny powód dlaczego do tego doszło, najczęściej jest to kilka powodów, które nakładane na siebie, stopniowo prowadzą do zdrady.  

Paulina Dzitko (Zerka)
psycholog, terapeuta par i małżeństw
w zespole Uważnej od 6.2017 do 3.2020

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066