Być jak Szwajcaria.

„Dzień dobry. Przychodzę, bo nie radzę sobie już z niczym. Wstyd mi, że tu jestem, bo przecież ludzie mają większe problemy.”

Jak to jest przyjść do gabinetu i przyznać się przed sobą i drugą osobą, że jest trudno? Jest trudno. Mamy z tym kłopot. Niepokój przed nową sytuacją i relacją ze specjalistą to jedno. Drugie to powszechny, pokoleniowy i kulturowy przekaz – masz sobie radzić, masz się uśmiechać i pokazywać światu, że wszystko jest ok. Nie ma miejsca na słabość, kruchość, wątpliwości. Komunikat, który szczególnie mocno pozostaje w mężczyznach, pytających – „jak może mi pani pomóc, przecież nie ma sensu się użalać?”. Kobiety nie są od niego wolne. Zatroszczyć się o samego siebie, zatroszczyć się o samą siebie, jest nam trudno. Czy masz w sobie wyrozumiałość i czułość?

Photo_by_Sydney_Sims_on_Unsplash

„Widzisz więc – mówiła – musisz być taki jak Szwajcaria. Rozumiesz? Musisz się trzymać i być dzielny, samodzielny i silny. Wtedy będziesz miał życie takie, jak trzeba.”*

Żyjąc z wewnętrznym głosem, który stawia wymagania i krytykuje nas samych, trudno uwierzyć, że inni tego nie robią. Przecież widzą nas, tak jak my widzimy samych siebie. Czy tak? Trudno uwierzyć, że psychoterapeuta patrzy łagodnie, widząc człowieka, jako całość, doceniając jego złożoność i współczując cierpieniu.

Jak wydobyć się z impasu?

Psychoterapia to wspólna podróż, która służy poszerzeniu wewnętrznej mapy narracji o sobie samym i świecie. Służy odnalezieniu nowych, własnych znaczeń, na miejsce tych kopiowanych bezwiednie. To, co słyszy się w gabinecie psychologa, nie zawsze jest trafne, nie od razu przemawia i nie natychmiast jest gotowe do przyswojenia. Czas, wspólna praca, stopniowe odkrywanie i nazywanie na nowo, dają szansę, by spojrzeć na samego siebie pełniej i uwolnić się od automatycznych schematów, w których tkwimy. Świat staje się bezpieczniejszy, gdy sami spojrzymy na siebie łagodniej.   

* „Sonata Gustawa” R. Tremain

 

Kamila Fryc

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

wizytówka autora

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066