Światowy Dzień bez Papierosa

Papieros jak bumerang

Papieros - jedni chcą się go pozbyć, niczym niezdrowego natręta, który chodzi za nimi wszędzie gdzie się da: do pracy w trakcie przerwy, na powietrzu w drodze do domu, na spotkania ze znajomymi. Inni przyzwyczajeni do niego traktują go, jako dodatek np. do kawy. Jednak zdecydowana większość z nas Polaków deklaruje chęć rzucenia palenia. Dlaczego tak trudno wygrać walkę z papierosem, który ciągle do nas wraca?

Photo_by_Mathew_MacQuarrie_on_Unsplash

Toksyczne przywiązanie

Papieros to podstępny przeciwnik choćby ze względu na to, w jakie substancje jest uzbrojony. Najbardziej znaną substancją jest nikotyna, od której człowiek łatwo się uzależnia. Wdychając dym papierosowy do płuc wchłaniamy właśnie nikotynę, która powoduje wydzielanie dopaminy – odpowiadającej za uczucie zadowolenia. W rezultacie traktujemy papierosa, jako nagrodę: palimy, aby poprawić sobie nastrój jednak uczucie to jest krótkotrwałe i chwile później wzrasta potrzeba zapalenia kolejnego. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nikotyny a nasza tolerancja na tę substancję rośnie – w ten sposób wpadamy w pułapkę uzależnienia. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że kwestię uzależnienia od tytoniu znajdują się również w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 w kategorii zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Są to kolejno:

F17.0 – ostre zatrucie spowodowane nikotyną

F17.1 – używanie szkodliwe

F17.2 – zespół uzależnienia od nikotyny

F17.3 – tytoniowy zespół abstynencyjny

Ponadto wdychając dym papierosowy aplikujemy sobie ponad 4 000 związków chemicznych: w tym około 40 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210) substancje toksyczne dla serca (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk), liczne substancje toksyczne dla płuc (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste), a także aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów. (M. Cedzyńska).

Taki koktajl chemiczny rujnuje nie tylko płuca, którymi oddychamy, ale cały nasz organizm.
Jednak sama nikotyna i pozostałe związki chemiczne zawarte w papierosie nie są jedynym powodem tak dużego „przywiązania” człowieka do palenia. Regularne palenie sprawia, że papieros staje się codziennym towarzyszem palacza: przy porannej kawie, podczas imprezy ze znajomymi, po wypiciu alkoholu, żeby odreagować stresujący dzień w pracy czy w czasie jazdy samochodem. Jeśli potrzeba zapalenia dominuje nad innymi – pojawia się uzależnienie psychiczne związane z potrzebą sięgnięcia po papierosa w trakcie prostych czynności. Palenie podczas codziennych rytuałów sprawia, że budujemy skojarzenia związane z uczuciem odprężenia a powracanie do tych wspomnień powoduje, że trudno jest skończyć z nałogiem. Zjawisko to wyjaśnili dr John A. Dani oraz dr Jianrong Tang z Baylor College of Medicine w Houston, za pomocą rezonansu magnetycznego. „Każdorazowe zaciągnięcie się dymem zwiększa produkcję hormonu przyjemności - dopaminy w mózgu, w układzie nagrody i jednocześnie aktywizuje rejony zaangażowane w tworzenie świeżych wspomnień. Z fizjologicznego punktu widzenia zapisywanie się w pamięci bieżących zdarzeń to łączenie się neuronów za pomocą nowych wypustek. Zdaniem badaczy połączenia tworzące się w obecności nikotyny są nawet o 200% trwalsze niż normalnie, dlatego też tak uporczywie powracają w tych sytuacjach, w których palacz wcześniej sięgał po papieros.” Co więcej, opisywane zjawisko sprawia, że uwagę powstrzymujących się od palenia tytoniu osób silnie absorbują reklamy, paczki papierosów na wystawie w sklepie, zdjęcia ludzi z papierosem w ustach lub widok osoby wypalającej właśnie papierosa.

Photo_by_Andrew_Pons_on_Unsplash

Dla rzucającego palenie dotkliwy może być brak nie tyle samej nikotyny, ale związanej z paleniem „ceremonii”. Kto z nas widywał osoby rzucające palenie, które niemal bez przerwy żuły lub trzymały coś w ustach? Tęsknota za trzymaniem papierosa w ręce, moment odpalania go lub samo otwieranie paczki to nawyki, których trudno się pozbyć. To właśnie one mogą powodować powrót do palenia. Na nasze postanowienia i to czy w nich wytrwamy wpływ ma także nasze otoczenie. Im częściej palący przebywa w towarzystwie innych palaczy – tym trudniej będzie mu zrezygnować z tego nałogu. Duże znaczenie ma samo przebywanie w towarzystwie znajomych, przyjaciół sięgających po papierosa i spędzanie z nimi chwil. Chęć rzucenia tego nałogu dla niektórych równa się z utratą tych właśnie chwil spędzonych wśród znajomych, a przecież wcale nie musi to tak wyglądać. Jednak społeczne uzależnienie od palenia dla wielu stanowi problem.

Koniec z modą palenia

Photo_by_Element5_Digital_on_Unsplash

Z roku na rok coraz więcej palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić ten nałóg. Z danych zebranych przez PAP wynika, że w 1980 r. w Polsce paliło ok. 11,4 mln mieszkańców po 15. roku życia (42,5 proc.), a w 2012 r. ok. 8,8 mln (27,6 proc.) Coraz więcej osób wygrywa walkę z paleniem. Dzięki kampaniom antynikotynowym, plakietkom na opakowaniach a także wydarzeniom takim jak Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony 31 maja wzrasta w naszym kraju świadomość na temat szkodliwości tytoniu. Uświadamianie korzyści związanych z rzuceniem palenia (takich jak np.: lepsza wydolność płuc, mniejsze ryzyko zachorowań na raka, poprawa wydolności serca) mają jeszcze większy wydźwięk, trafiając do coraz większej liczby osób. W dobie zdrowego odżywiania, dbania o samopoczucie i odpowiednią kondycję fizyczną coraz upada trend palenia, obecny jeszcze w poprzednim pokoleniu. Zakaz palenia w restauracjach czy innych miejscach publicznych to krok w stronę życia bez nałogu tytoniowego, zdrowego oddechu bez toksycznego uwiązania. Przyłącz się do tej walki w Światowy Dzień Bez Papierosa – zrób pierwszy krok mówiąc NIE nikotynie.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Zaburzenia

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Kinga Żołnowska

tel. 662 127 413
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.