Światowy Dzień bez Papierosa

Papieros jak bumerang

Papieros - jedni chcą się go pozbyć, niczym niezdrowego natręta, który chodzi za nimi wszędzie gdzie się da: do pracy w trakcie przerwy, na powietrzu w drodze do domu, na spotkania ze znajomymi. Inni przyzwyczajeni do niego traktują go, jako dodatek np. do kawy. Jednak zdecydowana większość z nas Polaków deklaruje chęć rzucenia palenia. Dlaczego tak trudno wygrać walkę z papierosem, który ciągle do nas wraca?

Photo_by_Mathew_MacQuarrie_on_Unsplash

Toksyczne przywiązanie

Papieros to podstępny przeciwnik choćby ze względu na to, w jakie substancje jest uzbrojony. Najbardziej znaną substancją jest nikotyna, od której człowiek łatwo się uzależnia. Wdychając dym papierosowy do płuc wchłaniamy właśnie nikotynę, która powoduje wydzielanie dopaminy – odpowiadającej za uczucie zadowolenia. W rezultacie traktujemy papierosa, jako nagrodę: palimy, aby poprawić sobie nastrój jednak uczucie to jest krótkotrwałe i chwile później wzrasta potrzeba zapalenia kolejnego. Z czasem organizm przyzwyczaja się do nikotyny a nasza tolerancja na tę substancję rośnie – w ten sposób wpadamy w pułapkę uzależnienia. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że kwestię uzależnienia od tytoniu znajdują się również w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 w kategorii zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Są to kolejno:

F17.0 – ostre zatrucie spowodowane nikotyną

F17.1 – używanie szkodliwe

F17.2 – zespół uzależnienia od nikotyny

F17.3 – tytoniowy zespół abstynencyjny

Ponadto wdychając dym papierosowy aplikujemy sobie ponad 4 000 związków chemicznych: w tym około 40 substancji rakotwórczych (m.in. fenol, metale ciężkie, benzen, benzopiren, formaldehyd, Polon-210) substancje toksyczne dla serca (m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, cyjanowodór, substancje smoliste, kadm, cynk), liczne substancje toksyczne dla płuc (cyjanowodór, lotne aldehydy, tlenki azotu, tlenek węgla, substancje smoliste), a także aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów. (M. Cedzyńska).

Taki koktajl chemiczny rujnuje nie tylko płuca, którymi oddychamy, ale cały nasz organizm.
Jednak sama nikotyna i pozostałe związki chemiczne zawarte w papierosie nie są jedynym powodem tak dużego „przywiązania” człowieka do palenia. Regularne palenie sprawia, że papieros staje się codziennym towarzyszem palacza: przy porannej kawie, podczas imprezy ze znajomymi, po wypiciu alkoholu, żeby odreagować stresujący dzień w pracy czy w czasie jazdy samochodem. Jeśli potrzeba zapalenia dominuje nad innymi – pojawia się uzależnienie psychiczne związane z potrzebą sięgnięcia po papierosa w trakcie prostych czynności. Palenie podczas codziennych rytuałów sprawia, że budujemy skojarzenia związane z uczuciem odprężenia a powracanie do tych wspomnień powoduje, że trudno jest skończyć z nałogiem. Zjawisko to wyjaśnili dr John A. Dani oraz dr Jianrong Tang z Baylor College of Medicine w Houston, za pomocą rezonansu magnetycznego. „Każdorazowe zaciągnięcie się dymem zwiększa produkcję hormonu przyjemności - dopaminy w mózgu, w układzie nagrody i jednocześnie aktywizuje rejony zaangażowane w tworzenie świeżych wspomnień. Z fizjologicznego punktu widzenia zapisywanie się w pamięci bieżących zdarzeń to łączenie się neuronów za pomocą nowych wypustek. Zdaniem badaczy połączenia tworzące się w obecności nikotyny są nawet o 200% trwalsze niż normalnie, dlatego też tak uporczywie powracają w tych sytuacjach, w których palacz wcześniej sięgał po papieros.” Co więcej, opisywane zjawisko sprawia, że uwagę powstrzymujących się od palenia tytoniu osób silnie absorbują reklamy, paczki papierosów na wystawie w sklepie, zdjęcia ludzi z papierosem w ustach lub widok osoby wypalającej właśnie papierosa.

Photo_by_Andrew_Pons_on_Unsplash

Dla rzucającego palenie dotkliwy może być brak nie tyle samej nikotyny, ale związanej z paleniem „ceremonii”. Kto z nas widywał osoby rzucające palenie, które niemal bez przerwy żuły lub trzymały coś w ustach? Tęsknota za trzymaniem papierosa w ręce, moment odpalania go lub samo otwieranie paczki to nawyki, których trudno się pozbyć. To właśnie one mogą powodować powrót do palenia. Na nasze postanowienia i to czy w nich wytrwamy wpływ ma także nasze otoczenie. Im częściej palący przebywa w towarzystwie innych palaczy – tym trudniej będzie mu zrezygnować z tego nałogu. Duże znaczenie ma samo przebywanie w towarzystwie znajomych, przyjaciół sięgających po papierosa i spędzanie z nimi chwil. Chęć rzucenia tego nałogu dla niektórych równa się z utratą tych właśnie chwil spędzonych wśród znajomych, a przecież wcale nie musi to tak wyglądać. Jednak społeczne uzależnienie od palenia dla wielu stanowi problem.

Koniec z modą palenia

Photo_by_Element5_Digital_on_Unsplash

Z roku na rok coraz więcej palaczy deklaruje, że chciałoby rzucić ten nałóg. Z danych zebranych przez PAP wynika, że w 1980 r. w Polsce paliło ok. 11,4 mln mieszkańców po 15. roku życia (42,5 proc.), a w 2012 r. ok. 8,8 mln (27,6 proc.) Coraz więcej osób wygrywa walkę z paleniem. Dzięki kampaniom antynikotynowym, plakietkom na opakowaniach a także wydarzeniom takim jak Światowy Dzień Bez Papierosa obchodzony 31 maja wzrasta w naszym kraju świadomość na temat szkodliwości tytoniu. Uświadamianie korzyści związanych z rzuceniem palenia (takich jak np.: lepsza wydolność płuc, mniejsze ryzyko zachorowań na raka, poprawa wydolności serca) mają jeszcze większy wydźwięk, trafiając do coraz większej liczby osób. W dobie zdrowego odżywiania, dbania o samopoczucie i odpowiednią kondycję fizyczną coraz upada trend palenia, obecny jeszcze w poprzednim pokoleniu. Zakaz palenia w restauracjach czy innych miejscach publicznych to krok w stronę życia bez nałogu tytoniowego, zdrowego oddechu bez toksycznego uwiązania. Przyłącz się do tej walki w Światowy Dzień Bez Papierosa – zrób pierwszy krok mówiąc NIE nikotynie.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066