26 czerwca - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

Narkomania to jedno z najbardziej niebezpiecznych zjawisk, które rozprzestrzenia się w szybkim tempie. Dotyka coraz większej liczby osób, głównie młodych ludzi, na całym świecie. Dlaczego tak wiele osób sięga po narkotyki i czy istnieje sposób żeby temu przeciwdziałać?

Narkotyczne więzy.

Narkomania to problem, z którym zmagają się miliony osób, jak podaje Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii: „Około 200 milionów osób używa narkotyków przynajmniej raz w roku, a 25 milionów cierpi z powodu uzależnienia. Corocznie na świecie 200 tysięcy osób umiera z powodu chorób związanych z używaniem narkotyków.” W dobie technologicznego postępu wzrasta także dostępność samych narkotyków takich jak marihuana pochodzenia roślinnego, hodowana nielegalnie w domach, piwnicach etc.) a także amfetamina, ectasy czy LSD (środki wytwarzane syntetycznie w postaci tabletek.) Zażywanie takich środków psychoaktywnych niesie za sobą poważne konsekwencje. Wpływają na  zdolność myślenia, postrzegania, koordynację powodując halucynacje, zaburzenia koncentracji a także nieodwracalne zmiany w mózgu. Dodatkowo wpływają negatywnie na psychikę wywołując stany lękowe, urojenia, stany depresyjne prowadzące do myśli samobójczych i śmierci.

Skoro są to tak niebezpieczne substancje, dlaczego tak wiele osób, w tym nastolatków decyduje się po nie sięgnąć? Narkotyk jest substancją psychoaktywną, oddziałuje na człowieka wpływając na samopoczucie, silnie przy tym uzależniając. Młodzież u progu dorosłego życia szczególnie łatwo wpada w pułapkę uzależnienia. Początkowo sięgają po narkotyki z ciekawości, ponieważ jest to swego rodzaju nowa „przygoda.” Z czasem mogą chcieć utrzymać doznania i błogi stan, który poznali. Aby zyskać szacunek wśród rówieśników, stać się kimś ważnym próbują nadal: w trakcie dyskoteki, mieszając z alkoholem lub po szkole wśród kolegów z klasy. Nie są to jednak jedyne powody zażywania narkotyków przez młodzież. W dzisiejszym świecie pełnym bodźców, a także różnego rodzaju wyzwań trudno jest odnaleźć właściwą drogę. Narkotyki często bywają sposobem dla nastolatka, aby uciec od rzeczywistości i problemów, z którymi sobie nie radzi: w kontaktach z innymi, brakiem akceptacji w grupie, presją czy problemami w domu. Okres dojrzewania jest jednym z trudniejszych w życiu nastolatka, pojawia się bunt i chęć znalezienia nowych autorytetów, nie zawsze odpowiednich. Duże znaczenie ma tutaj presja grupy rówieśniczej. Młodzi ludzie uciekając od życia w marihuanę, amfetaminę czy niebezpieczne dopalacze, zakładają na szyję pętlę, którą bardzo trudno zerwać.

Photo_by Linda_Xu_on_Unsplash

W szponach nałogu.

Błogostan, jaki dają narkotyki jest bardzo złudny. Ciekawość łatwo przechodzi w przyzwyczajenie, by potem stać się uzależnieniem. Granica ta jest bardzo cienka. Im dłużej trwa zażywanie tym większa staje się dawka.  Gdy pojawia się „silne pragnienie, lub nieodparta potrzeba (natręctwo) dalszego brania narkotyku, oraz zdobycia go za wszelką cenę” (S.P. Petrovic, Narkotyki i człowiek) jest to już silny nałóg fizyczny. W tej fazie uzależnienia narkotyk staje się potrzebą taką jak jedzenie czy sen – która musi zostać zaspokojona żeby dobrze funkcjonować. (Z. Juczyński, Narkotyki, podręcznik dla nauczycieli, wychowawców i rodziców) Jeśli tak się nie dzieje, występują objawy zespołu abstynencyjnego, a uzależniony czuje dojmujący „głód narkotyczny” min. dreszcze, kołatanie serca ból brzucha. Narkotyk przez swoje silne działanie zarówno psychiczne jak i fizyczne niejako zrasta się z człowiekiem, stając się jego częścią. Wdziera się niepostrzeżenie, jako „magiczny środek”, który stopniowo do siebie przyzwyczaja, aby zrujnować zarówno psychicznie, fizycznie jak i społecznie.

Wyrwij się.

Wyzwolenie z łańcucha uzależnienia jest trudne i wymaga ogromnego wysiłku. Jest to jednak możliwe choćby dzięki ośrodkom leczenia uzależnień, takim jak MONAR, gdzie poprzez zaangażowanie, odbudowę społeczną, psychiczną i fizyczną oraz ciągłą pracę, uzależnieni mają szansę powrócić do zdrowia i wieść pozbawione narkotyków życie. Aby wytrwanie w abstynencji stało się możliwe, potrzebna jest współpraca i zaangażowanie ze strony uzależnionego, terapeuty, ale także całej rodziny. Odwyk jest niesłychanie trudnym momentem dla uzależnionego od narkotyków. Kluczowe jest wsparcie z jednoczesnym jasnym wyznaczeniem granic i konsekwencją w postępowaniu. Najlepszą bronią przed narkomanią jest jednak uświadamianie. Twórca MONARU Marek Kotański w swojej książce pt. „Sprzedałem się ludziom” powiedział: „Czas na dyskusję z młodzieżą musi być ważniejszy od matematyki czy polskiego, ale do takiej dyskusji trzeba zejść z katedry, wejść między uczniów w sposób autentyczny (…) „ Wartości, jakie przekazuje się młodym ludziom to fundament, który działa przeciw narkomani.

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066