Zdrada emocjonalna

Wspólna przestrzeń

Emocje to bardzo ważny aspekt w życiu każdego człowieka. Dzielimy się nimi z innymi w nadziei, że znajdziemy zrozumienie, odnajdziemy radość, wsparcie lub że spowodują oczekiwaną reakcję drugiej osoby. Ważne jest też to, z kim i jak dzielimy się tym, co czujemy. Wiążąc się z drugim człowiekiem szukamy porozumienia, miłości, oddania i wspólnej bliskości, zarezerwowanej tylko dla dwojga. Po etapie szaleńczego zakochania, przychodzi czas na intymność, która bazuje na otwartości i stopniowym odkrywaniu siebie nawzajem. Odsłaniając swoje wnętrze, pokazując to, co w sobie cenimy, ale też to, co w nas słabe, kruche lub nielubiane, podejmujemy ryzyko, którego owocem jest większa bliskość. Bliskość emocjonalna to coś więcej niż wspólne trzymanie się za ręce czy częsty kontakt fizyczny, dlatego zdrada emocjonalna jest bardziej złożona i często bardziej bolesna.

Photo_by_freestocks.org_on_Unsplash

Nas troje

Życie codzienne jest pełne niespodzianek: awans w pracy, spotkanie po latach ze znajomym, sukces dziecka w szkole - to tylko niektóre z nich. Mamy ochotę się nimi dzielić ze swoimi znajomymi, kolegą / koleżanką z pracy. Gdzie jest ta cienka granica między przyjaźnią a emocjonalną zdradą? Komunikowanie się z ludźmi i otwieranie na nich to nic złego, robimy to, ponieważ szukamy innej perspektywy, opinii, poklasku. Jeżeli jednak coraz częściej szukamy zrozumienia u kogoś trzeciego spoza naszego intymnego związku, zwierzając się ze wzlotów, upadków, problemów w relacji intymnej czy osobistych kłótni, zamiast u swojego partnera / partnerki lub męża / żony to czy możemy mówić o zdradzie emocjonalnej? Kontakt wirtualny między ludźmi stał się czymś naturalnym, wysyłanie smsów, czy pisanie na portalach społecznościach już nikogo nie dziwi. Problem pojawia się wtedy, gdy zamiast rozmów z partnerem / partnerką częściej piszemy lub z niecierpliwością czekamy na odzew od przyjaciela / przyjaciółki, bo to rozmowa z nim sprawia nam więcej przyjemności. Następnym sygnałem jest moment, w którym, uważamy, że to właśnie on / ona lepiej nas rozumie, bo zna sytuację, wykazuje inicjatywę i stara się wspierać. Można na nim / niej polegać, podczas gdy partner / partnerka schodzą na dalszy plan. Rozmowy w związku czy małżeństwie stają się zdawkowe, a wzajemne wsparcie i pomoc - nikłe. Pośpiech, brak wspólnie spędzanego czasu, spadek wzajemnego zainteresowania i poczucie, że o tej osobie wiem już wszystko, stają się jak gwóźdź do trumny. Więzi między dawniej zakochanymi w sobie ludźmi rozluźniają się, stają się wobec siebie bardziej odlegli. Dystans rośnie. Coraz mniej wiedzą o tym, co tak naprawdę dzieje się w głowie i wnętrzu partnera / partnerki.

Photo_by_Jaelynn_Castillo_on_Unsplash

Romans na odległość

Gdy takie sytuacje zaczynają się coraz częściej, łatwo przekroczyć granicę między zdradą emocjonalną a fizyczną. Coraz częściej myśli krążą wokół „tego trzeciego lub tej trzeciej”, pojawiają się fantazje seksualne, ekscytacja powodowana niepewnością, nowością. Zdrada emocjonalna, przez część kobiet uważana jest za najgorszy rodzaj zdrady, ponieważ dotyka sfer osobistych i wspólnej przestrzeni. Romans na głębszym emocjonalnym poziomie bywa przeżywany, jako bardziej bolesny niż zdrada fizyczna. Na domiar złego ciężko jednoznacznie określić, kiedy się zaczyna. Wiele osób nie chce jej zauważyć. Taką granicę łatwo przeoczyć.

Zacznij na nowo

Photo_by_Toa_Heftiba_on_Unsplash

Jak poradzić sobie z emocjonalną zdradą? Nie jest to łatwe, ponieważ zaufanie zostało nadszarpnięte, a więzi nie są już tak solidne jak kiedyś. Warto jednak rozmawiać, budować na nowo fundamenty związku: być bardziej uważnym, słuchać siebie nawzajem, spędzać wspólnie czas jak dawniej, odkrywać siebie na nowo. Bo przecież to, co połączyło dwoje ludzi nadal w nich jest. Jeśli poczujesz, że przerasta to ciebie i wasz związek, możecie skorzystać ze wsparcia terapeuty par i małżeństw. Ludzie rozwijają się nieprzerwanie, a związek jest jak kwiat, który wymaga pielęgnacji. Wówczas nikt trzeci nie będzie potrzebny. 

 

 Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

 

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066