O przywiązaniu słów kilka.

Przywiązaniem można nazwać więź pomiędzy ludźmi, określa jakość i rodzaj relacji. O stylach relacji i przywiązaniu jako pierwsi pisali J. Bowlby i M. Ainsworth. Pierwszą ważną relacją w życiu człowieka jest więź pomiędzy dzieckiem, a opiekunem sprawującym bezpośrednią nad nim opiekę, najczęściej jest to matka. Więź ta stanowi ważny fundament dla umiejętności tworzenia relacji w przyszłości. Można wyróżnić trzy style przywiązania: oparty na poczuciu bezpieczeństwa, lękowo-ambiwalentny oraz lękowo-unikający.

Photo_by_Archie_Fantom_on_Unsplash

Styl oparty na poczuciu bezpieczeństwa, a funkcjonowanie w związku.

Osoby dorosłe, które wyrastały w poczuciu miłości, opieki, troski mają największe szanse i zasoby do stworzenia związków trwałych, dających satysfakcję, pełnych szacunku i zaufania. Partnerzy z bezpiecznym stylem przywiązania chętnie angażują się w związek, mają na uwadze jego dobro. Dbają by w relacji spędzać czas z parterem, ale także, aby mieć chwilę dla siebie. Czują się dobrze w towarzystwie partnera, ale równie dobrze znoszą rozłąki. Podczas pojawiających się trudności, próbują problem rozwiązać.

 

Styl lękowo-ambiwalentny, a funkcjonowanie w związku.

Photo_by_Aleksandar_Popovski_on_Unsplash

Osoby dorosłe przejawiające lękowo-ambiwalentny styl przywiązania, przeżywają mieszane uczucia. Z jednej strony martwią się o trwałość i prawdziwość ich relacji, z drugiej strony mogą odczuwać obawę, że ich chęć bliskości z parterem może go odstraszyć lub przytłoczyć. Najczęściej osoby te czują się gorsze od innych, niedoceniane przez partnera, ale także przez otoczenie. Często towarzyszy im silna zazdrość, która może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości. Mają tendencję wracania do wydarzeń z przeszłości, mówienia o doznanych krzywdach lub wypominania. Jeśli w związku pojawia się kryzys, reagują bardzo emocjonalnie, wręcz dramatyzują, pojawia się duża złość, brak myślenia elastycznego - trzymanie się swoich utartych schematów.

Najczęstsze powody wizyty u terapeuty par: zazdrość, często pojawiające się kłótnie. 

Styl lękowo-unikający, a funkcjonowanie w związku.

Photo_by_Frida_Bredesen_on_Unsplash

Osoby wychowywane w poczuciu odrzucenia przez opiekuna, w życiu dorosłym miewają trudności z zaangażowaniem się w związek. Jeżeli partner otacza je troską czy opieką, osobom tym może towarzyszyć poczucie ograniczenia wolności, często mają tendencję do uciekania od związku. Dosyć szybko w relacji odczuwają rutynę, szukają nowych wrażeń. Pojawia się też często unikanie intymności w relacji.  Osoby te mogą mieć silne tendencje do przelotnych kontaktów seksualnych. Podczas problemów w relacji dystansują się milcząc lub są nadmiernie racjonalni, brak miejsca na emocje.

Najczęstsze powody wizyty u terapeuty par: zdrada, brak zaangażowania, problemy w komunikacji.

Paulina Zerka

 Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Problemy małżeńskie da się rozwiązać. Czasem warto sięgnąć po kompleksową terapię. Oferujemy terapię dla par i małżeństw szczegóły: terapia małżeńska Poznań.

Tags: Pary i relacje

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Krzysztof Rzepski

tel. 516 743 630
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.