Kiedy z dzieckiem do psychologa?

Wychowywanie dzieci to jedno z największych i zarazem najtrudniejszych wyzwań rodziców. Pęd współczesnego świata nie zawsze to ułatwia. Codzienny pośpiech, wielość zadań sprawiają, że coś nam. Bywa, że nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dziecko, mimo tego, że ma wrodzone zdolności adaptacyjne – może mieć problemy. Kiedy należy podjąć decyzję o tym by pójść z dzieckiem do psychologa?

Demoniczna wizja

Decyzja o wybraniu się z dzieckiem do psychologa dla rodziców bywa trudna. Przekonania rodziców: „Moje dziecko jest normalne.” „Nikt nie zna mojego syna tak jak ja” „Potrafimy wychować dzieci, nie potrzebujemy psychologa.” „Co nam pomoże psycholog?” „Przecież to nie problem.” opóźniają moment zgłoszenia się do specjalisty. Często wynikają ze strachu. Czego obawiają się rodzice? Przede wszystkim oceny. W ich mniemaniu obecność psychologa świadczy o tym, że nie radzą sobie z wychowaniem swojej pociechy, obwiniają się myśląc, iż są złymi rodzicami. Boją się, że pójście do psychologa to dowód na to, że dziecko nie rozwija się prawidłowo. Czy jednak jest to uzasadnione?

Przez zabawę do dziecka

Photo_by_li_tzuni_on_Unsplash

 Zadaniem psychologa jest dotarcie do sedna problemu, z jakim boryka się dziecko. Mogą to być lęki, fobie, nadpobudliwość psychoruchowa, problemy z przystosowaniem lub nawiązywaniem relacji. Dotarcie do problemu nie jest jednak łatwe. Podstawą pracy psychologa z dzieckiem jest zapewnienie mu komfortu i zdobycie jego zaufania. Może zrobić to za pośrednictwem zabawy, różnego rodzaju zadań i aktywności, przyglądając się dziecku stara się odkryć znaczenie jego trudności. Terapia przez zabawę uczy dzieci większej otwartości, dzięki temu łatwiej im wyrazić słowami to, co czują. Jednak pomoc ta nie ogranicza się wyłącznie do dziecka. Aby była efektywna, psycholog rozmawia również z rodzicami. Średnio są to 2-4 spotkania ze specjalistą. Wiedza na temat więzi rodzinnych i środowiska, w którym funkcjonuje dziecko jest bardzo istotna w jego rozwoju.

Trudne dobrego początki

Czy jednak wizyta u psychologa zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego? Jakie zachowanie dziecka powinno zwrócić uwagę rodziców? Psycholog i terapeuta rodzinny Bartosz Szymczyk zwraca uwagę na widoczne zmiany w zachowaniu: izolacja od rówieśników i dorosłych, protest, gdy dziecko ma zostać bez rodzica, pojawienie się agresji i wybuchów gniewu czy też niekontrolowanego płaczu – których wcześniej nie było, przewlekłe skargi na bóle np. brzucha, głowy przy wykluczonym przez lekarzy podłożu biologicznym. Jednocześnie zaznacza istotną rolę otoczenia: „Zmiana zachowania dziecka jest bowiem często sposobem przeżycia i zakomunikowania trudnych emocji związanych z reakcją na zmianę w otoczeniu. Jeżeli zmiana miała charakter jednorazowy i trudne zachowania ustają, należy uznać taką reakcję za przejściową reakcję adaptowania się do zmiany.” W przypadku zmian długotrwałych takich jak przeprowadzka, rozwód rodziców czy też śmierć kogoś z rodziny pomocne są konsultacje wychowawcze, które mogą ułatwić wprowadzenie siebie i dziecka w nową rzeczywistość. Psycholog dziecięcy odgrywa istotną rolę w wspomaganiu umiejętności i inteligencji społecznej, które dziecko już posiada. Odpowiednia specjalistyczna diagnoza oraz spotkania wspólnie z rodzicami pozwolą określić program terapeutyczny, który w wesprze umiejętności malucha i ukierunkuje ich dalszy rozwój. Począwszy od umiejętności w zakresie samoobsługi, przez sprawność ruchową, dojrzałość poznawczą i emocjonalną aż po łatwiejsze kontakty z rówieśnikami, w tym lepszą gotowość na zmiany i życie w nowym środowisku. Psycholog lub psychoterapeuta dziecięcy, skupiając się na potrzebach dziecka pomoże mu rozwinąć umiejętności społeczne, komunikację, radzenie sobie z trudnymi emocjami.  Rodzice natomiast otrzymają odpowiednią wskazówki, które mogą wdrożyć w swojej rodzinie.

Photo_by_Barrett_Ward_on_Unsplash

Wydarzenia trudne do uniesienia

W życiu ludzie, w tym dzieci, doświadczają momentów trudnych, bolesnych, nagłych i nieprzewidzianych, które przekraczają możliwości radzenia sobie. Przez specjalistów nazywane są traumami. To czy dane wydarzenie można uznać za traumę, zależy od człowieka, który go doświadczył. Każdy z nas ma indywidualny sposób przeżywania rzeczywistości, swoje zasoby i potencjał do radzenia sobie z trudnościami. Trudnymi wydarzeniami, które mogą przekraczać możliwości radzenia sobie przez dziecko mogą być m.in. nadużycie seksualne, przemoc, choroba i śmierć bliskiego, rozwód rodziców, długotrwała rozłąka. Gdy rodzic zrozumie, że dziecko przeżyło lub przeżywa wydarzenie traumatyczne, warto by skontaktował się z psychologiem dziecięcym lub psychoterapeutą dziecięcym, który fachowo oceni potrzebę udzielenia pomocy.   

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Psychoterapia

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Kinga Żołnowska

tel. 662 127 413
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.