NIEzwykły dzień

fot. Pixabay

Codziennie rano kalendarz lub stacje radiowe przypominają nam o tym, jaki mamy dziś dzień: Dzień Pluszowego Misia, Dzień bez Samochodu, Dzień Przytulania i wiele innych. Jednak 21 i 22 stycznia to rzeczywiście ważne dni w roku – Dzień Babci i Dziadka.

Co Ty wiesz o swoich dziadkach?

Dziadkowie kojarzą nam się z pełnym brzuchem łakoci, bujanym fotelem, książką i ciepłym kominkiem. Być może, dlatego, że przechodzą zupełnie inny etap w życiu niż my młodzi.  Jednak nie zawsze tacy byli. Jak dobrze znamy swoich dziadków? Co wiemy o ich życiu? Czy znamy ich historie? Zapewne wielu z nich opowiadając swoje przygody mogłoby stworzyć niesamowitą historię. Jak często ich o nie pytamy? Zapewne część z nas nie jest świadoma wielu wydarzeń z życia swoich dziadków: o wycieczce autostopem na spotkanie, o tym, kto był ich pierwszą miłością, o listach i pocztówkach od serca sprzed lat, o wojennych przejściach. W ten wyjątkowy dzień warto dowiedzieć się więcej o tym, jacy byli, czego szukali a co odnaleźli. Czas i zainteresowanie to jeden z najpiękniejszych podarunków, jaki możemy im dać. Jednocześnie przebywając, na co dzień z babcią i dziadkiem bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim oni potrafią być prezentem dla nas. To dziadek często kupuje wnuczkowi ulubione słodycze, których mama zabrania. To babcia rozpieszcza wnuczkę zabawką, którą tak chciała dostać. Wakacje u dziadków to pozycja obowiązkowa! Wspólne spacery, zabawy, czytanie bajek i oczywiście ogromna dawka przytulania i całusów, bez których się nie obejdzie. „Babcia tu była!” Właśnie to mówi szminka na policzku ukochanej wnuczki, z kolei cukierki w kurtce wnuczka, to dowód na wizytę dziadka. Dziadkowie to także ogromne wsparcie dla samych rodziców. To oni są pierwszym ratunkiem gdy potrzebujemy pomocy i nie mamy z kim zostawić pociechy - „pożar w pracy”, kłopoty w domu, czy jakaś nagła zmiana w życiu przypominają nam o nich. Dzisiejsze babcie i dzisiejsi dziadkowie są bardziej aktywni otwarci i pełni energii. Bywa, że są aktywni zawodowo, więc nie są w stanie oddać się wychowaniu wnucząt. Pielęgnują swoje pasje i zainteresowania, uprawiają sport. Ogromnie udowadniają przy tym swój hart ducha.

Mniej znaczy więcej

Aby podziękować, wyrazić szacunek, nie trzeba wiele. Aby poczuli się wyjątkowo warto wsłuchać się w ich potrzeby. „Dziękuję” można powiedzieć na wiele sposobów: dla jednych idealnym prezentem będzie album ze wspólnymi zdjęciami rodzinnymi, czas wysłuchanych z uwagą opowieści przy herbacie, dla innych może to być ręcznie robiona kartka z dedykacją, dla jeszcze innych wspólny wyjazd z całą rodziną. Jedno jest pewne – pamięć o nich i zainteresowanie nimi to najpiękniejszy prezent. Dziadkowie, mimo swoich lat i często także ograniczeń wciąż pragną czuć się potrzebni i kochani.

NIEzwykły dzień

Dzień Babci i Dziadka to nie tyko sposób uhonorowania swoich dziadków, to także przypomnienie dla młodszego pokolenia. O tych dziadkach, którzy nadal z nami są, a także o tych, którzy już odeszli. Mawia się, że to dziadkowie są od rozpieszczania, może warto byłoby odwrócić role?

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

Rejestracja telefoniczna od poniedziałku do piątku
w godzinach 14:00-19:00
tel. 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066