NIEzwykły dzień

fot. Pixabay

Codziennie rano kalendarz lub stacje radiowe przypominają nam o tym, jaki mamy dziś dzień: Dzień Pluszowego Misia, Dzień bez Samochodu, Dzień Przytulania i wiele innych. Jednak 21 i 22 stycznia to rzeczywiście ważne dni w roku – Dzień Babci i Dziadka.

Co Ty wiesz o swoich dziadkach?

Dziadkowie kojarzą nam się z pełnym brzuchem łakoci, bujanym fotelem, książką i ciepłym kominkiem. Być może, dlatego, że przechodzą zupełnie inny etap w życiu niż my młodzi.  Jednak nie zawsze tacy byli. Jak dobrze znamy swoich dziadków? Co wiemy o ich życiu? Czy znamy ich historie? Zapewne wielu z nich opowiadając swoje przygody mogłoby stworzyć niesamowitą historię. Jak często ich o nie pytamy? Zapewne część z nas nie jest świadoma wielu wydarzeń z życia swoich dziadków: o wycieczce autostopem na spotkanie, o tym, kto był ich pierwszą miłością, o listach i pocztówkach od serca sprzed lat, o wojennych przejściach. W ten wyjątkowy dzień warto dowiedzieć się więcej o tym, jacy byli, czego szukali a co odnaleźli. Czas i zainteresowanie to jeden z najpiękniejszych podarunków, jaki możemy im dać. Jednocześnie przebywając, na co dzień z babcią i dziadkiem bywa, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakim oni potrafią być prezentem dla nas. To dziadek często kupuje wnuczkowi ulubione słodycze, których mama zabrania. To babcia rozpieszcza wnuczkę zabawką, którą tak chciała dostać. Wakacje u dziadków to pozycja obowiązkowa! Wspólne spacery, zabawy, czytanie bajek i oczywiście ogromna dawka przytulania i całusów, bez których się nie obejdzie. „Babcia tu była!” Właśnie to mówi szminka na policzku ukochanej wnuczki, z kolei cukierki w kurtce wnuczka, to dowód na wizytę dziadka. Dziadkowie to także ogromne wsparcie dla samych rodziców. To oni są pierwszym ratunkiem gdy potrzebujemy pomocy i nie mamy z kim zostawić pociechy - „pożar w pracy”, kłopoty w domu, czy jakaś nagła zmiana w życiu przypominają nam o nich. Dzisiejsze babcie i dzisiejsi dziadkowie są bardziej aktywni otwarci i pełni energii. Bywa, że są aktywni zawodowo, więc nie są w stanie oddać się wychowaniu wnucząt. Pielęgnują swoje pasje i zainteresowania, uprawiają sport. Ogromnie udowadniają przy tym swój hart ducha.

Mniej znaczy więcej

Aby podziękować, wyrazić szacunek, nie trzeba wiele. Aby poczuli się wyjątkowo warto wsłuchać się w ich potrzeby. „Dziękuję” można powiedzieć na wiele sposobów: dla jednych idealnym prezentem będzie album ze wspólnymi zdjęciami rodzinnymi, czas wysłuchanych z uwagą opowieści przy herbacie, dla innych może to być ręcznie robiona kartka z dedykacją, dla jeszcze innych wspólny wyjazd z całą rodziną. Jedno jest pewne – pamięć o nich i zainteresowanie nimi to najpiękniejszy prezent. Dziadkowie, mimo swoich lat i często także ograniczeń wciąż pragną czuć się potrzebni i kochani.

NIEzwykły dzień

Dzień Babci i Dziadka to nie tyko sposób uhonorowania swoich dziadków, to także przypomnienie dla młodszego pokolenia. O tych dziadkach, którzy nadal z nami są, a także o tych, którzy już odeszli. Mawia się, że to dziadkowie są od rozpieszczania, może warto byłoby odwrócić role?

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

Tags: Blog

Umów spotkanie

Kamila Fryc
tel. 796 030 230
Paulina Zerka
tel. 730 767 067

Aleksandra Szarek-Baryga
tel. 664 713 900
Martyna Prabucka
tel. 724 576 658
Kinga Żołnowska

tel. 662 127 413
Piotr Sibilski
tel. 502 720 111

Przyjdź na wizytę

Uważna
Pracownia Terapii

ul. Kasztelańska 7
60-316 Poznań

NIP: 777-291-26-15

Dołącz do nas na Facebook'u

Zobacz wskazówki dojazdu.