Podróż w głąb siebie - krótko o psychoterapii

Człowiek to nie tylko ciało.

Dla zrozumienia naszego funkcjonowania potrzebny jest jeszcze aspekt psyche (gr. tchnienie, dusza, psychika). To termin, którym ujmujemy całość niematerialnych procesów i stanów człowieka m.in. nasze myśli, emocje, uczucia, pragnienia, motywy czy osobowość. Psychika nie poddaje się standardowemu badaniu naukowemu, które jest przystosowane do sprawdzania materialnych wymiarów naszego życia. Nie da się pobrać jej wycinka i zbadać pod mikroskopem, nie uda się przyłożenie miary ani wykonanie rezonansu magnetycznego, żeby poznać jej strukturę.

Photo by Tim Wright on Unsplash krótko o psychoterapii

Psychoterapia bada to, co nie widoczne gołym okiem.

Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem psychicznych przyczyn zaburzeń (w odróżnieniu od psychiatrii, która bada i leczy głównie biologiczne mechanizmy chorób). Inaczej mówiąc, psychoterapia posługuje się językiem umysłu, który wyjaśnia to jak przeżywamy i interpretujemy otaczający nas świat, ralacje z ludźmi i wydarzenia. Dotyka tego, co wewnętrzne, niemierzalne i niewidoczne. Posługuje się językiem teorii, odnoszących się do niematerialnego aspektu naszego funkcjonowania. I to jest w niej najbardziej odkrywcze i fascynujące. Stąd też tak wiele nurtów i sposobów myślenia o psychice. Zespół teraputów indywidualnych Uważnej specjalizuje się w psychoterapii psychodynamicznej, terapia par i małżeństw odbywa się w nurcie integratywnym.

Photo by Toa Heftiba on Unsplash krótko o psychoterapii 2

Kto szuka pomocy?

Do psychoterapeuty zgłaszają się ludzie w różnym wieku, którzy czują, że nawet mimo podejmowanych prób, ich życie nie toczy się tak, jakby tego chcieli. Wachlarz doświadczanych problemów jest szeroki. Mężczyźni, kobiety, młodzi dorośli, nastolatki - z przeróżnymi historiami. Osoby które podejmowały już inne formy leczenia i te, które zgłaszają się po raz pierwszy. Wszystkich ich łączy pragnienie zmiany. Psychoterapia - jak chyba wszystko w życiu - to proces, który trwa. Jest to też podróż, którą warto podjąć, by zadbać o komfort i jakość swojego życia.

Kamila Fryc

Copyright © Uważna Pracownia Terapii - Poznań

wizytówka autora

Znajdź nas na Facebooku

Umów spotkanie

tel: 796 038 230
lub na www.uwazna.medsoft.pl

Przyjdź na wizytę

Uważna Pracownia Terapii
ul. Śniadeckich 28/2
60-744 Poznań
NIP: 777-291-26-15
ING Bank Śląski 18 1050 1520 1000 0097 3286 2066